niedziela, 27 listopada 2016

Sepsa

Sepsę kojarzymy z zakażeniem krwi. Okazuje się, że to coś więcej. To nietypowa i niebezpieczna reakcja organizmu na zakażenie. Sepsa zabija na świecie 8 ml osób. To więcej niż rak piersi i jelita razem wzięte. Sepsa może dopaść każdego z nas, a objawy trudno wykryć. Czasem wystarczy błahe skaleczenie w palec, by po kilku godzinach mieć poważne problemy, zagrażające życiu. Sepsa wykryta zbyt późno i nieleczona oznacza wstrząs, a nawet śmierć, efektem może być amputacja, czasem długotrwałe problemy zdrowotne. Przy sepsie wszystko bardzo szybko się dzieje. Pierwsze objawy mogą sugerować grypę, wirus pokarmowy. Należy zwracać uwagę na następujące objawy: bełkotanie, majaczenie, dygotanie, krew pojawia się w tkankach pod skórą, ciało puchnie, nie przepływają płyny, brak moczu, małe dziecko nie moczy pieluszek, problemy z oddychaniem, wysypka, poczucie że to nasze ostatnie chwile, dzieci nie chcą jeść, są obojętne na naszą obecność, nie można ich dobudzić. Ważne by szybko, jak najszybciej dotrzeć do lekarza. Nigdy nie należy lekceważyć opisanych wcześniej objawów. Coś, co wydaje się grypą, może być śmiertelnym zagrożeniem. 

Wikipedia podaje, że sepsa to specyficzna reakcja organizmu i obecnie definiuje się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem. Używana jest również nazwa posocznica. Zwraca się uwagę na objawy sepsy: powyżej 90 uderzeń serca na minutę, temperatura niższa od 36°C lub wyższa od 38°C. U niemowląt może wystąpić: gorączka, barak apetytu, wymioty, biegunka, rozpaczliwy płacz, kwilenie, rozdrażnienie, odgięcie głowy do tyłu, pulsujące ciemiączko, senność, wybroczyny na skórze. U starszych dzieci i dorosłych: gorączka, wymioty, ból głowy, sztywność karku, światłowstręt, senność, bóle stawów, drgawki. Ciężką sepsą określa się niewydolność wielonarządową. Proces chorobowy zaburza czynność między innymi serca, płuc, wątroby, nerek, występują zaburzenia metaboliczne.

Zakażenie, od którego wszystko się zaczyna może dotyczyć różnych narządów, np. może to być zapalenie otrzewnej, trzustki, nerek, płuc. Ale groźne są także infekcje zębów i tkanek okołozębowych, zatok przynosowych, migdałków, pęcherzyka żółciowego.

Ryzykowne są wszelkie wkłucia dożylne, cewnikowanie pęcherza, dreny, wszczepy (protezy, urządzenia), mechaniczna wentylacja płuc, żywienie pozajelitowe, przetaczanie krwi i płynów, odleżyny i rany. A także przebywanie w dużych skupiskach ludzkich (szkoły, żłobki, przedszkola, koszary, więzienia). Zagrożone są głównie dzieci, młodzież, osoby starsze, z obniżoną odpornością (psychiczną i fizyczną). 





Źródło: 
Zaufaj lekarzowi (Trust me, I’m a Doctor - telewizja BBC)
Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz