piątek, 13 września 2024

Chleb żytni inaczej 2

Zmieniłam rodzaj mąki w przepisie na chleb żytni inaczej 1. Wykorzystałam mąkę orkiszową – typ 3000 i mąkę do wypieku chleba firmy Melvit. Niestety nadal nie wiem jaki to typ mąki, ale dobrze się sprawdza. W chlebie przeważa mąka żytnia (dzięki zakwasowi), jest jej o około 75 g więcej niż pszennej. Piekłam chleb z podwójnej ilości składników (jak poniżej). Ilość wody jest tylko orientacyjna, należy ją dolewać porcjami, ciasto ma być gęste. Pierwsze wyrastanie u mnie wymagało dokładnie dwóch godzin, za to drugie ograniczyłam do piętnastu minut, gdyż ciasto bardzo szybko przyrastało, w piekarniku też rosło bardzo ładnie. Początkowo miałam problem z wyjęciem bochenka, pomogło nieznaczne wydłużenie czasu pieczenia. Chleb okazał się bardzo smaczny, nie jest ciężki, ani lepiący. Wymiary foremki (długość x szerokość x wysokość): 34,5 x 11 x 6 cm.

Składniki:

400 g mąka żytnia typ 720
200 g mąka pszenna orkiszowa typ 3000
200 g mąka pszenna orkiszowa chlebowa (Melvit)
150 g zakwas żytni razowy
20 g sól (1 łyżka)
1 opakowanie drożdże suche (8 g)
766 g woda 

Wykonanie:

Zmieszać razem wszystkie składniki, wodę dolewać porcjami. Zakryć miskę folią. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, to najlepiej nagrzać piekarnik do 50° C, wyłączyć grzanie, ale zostawić świecącą żarówkę. Wstawić miskę z ciastem i zostawić do wyrośnięcia na maksymalnie 2 godziny.

Następnie przełożyć ciasto do dużej / długiej foremki wysmarowanej olejem, ewentualnie dodatkowo oprószonej mąką. Wilgotną dłonią wyrównać powierzchnię, posypać nasionami, np. sezamem i czarnuszką. Nakryć ścierką i odstawić do kolejnego wyrastania na 1-2 godziny.

Po wyrośnięciu ciasta do brzegów foremki wstawić ją do nagrzanego piekarnika. Piec 1 godzinę w temperaturze 210° C.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz