sobota, 1 marca 2014

Ciasto drożdżowe

Bardzo lubimy to ciasto z dodatkiem owoców, musów, z kruszonką, ale i bez tego jest wspaniałe. Poniżej proporcje na dużą blachę, na dwie większe keksówki lub na trzy rolady makowca: 

4-5 jajek + 1 jajko do posmarowania
1 szklanka cukru (ciasto nie jest zbyt słodkie, kto lubi daje więcej)
1 aromat 
1 kg mąki pszennej
1 kostka (200 g) miękkiego masła (lub roztopione) plus ewentualnie olej 
1-1,5 szklanki mleka (czasem odrobinę więcej) + 1 łyżka do posmarowania ciasta
1 opakowanie świeżych drożdży (100 g)
rodzynki, skórka kandyzowana itp (opcjonalnie)
sól, szczypta

Drożdże pokruszyć do letniego mleka, dodać trochę cukru, rozmieszać i odstawić. W ciągu kilku minut zaczyn urośnie i wtedy można go dodać do ciasta. 
Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę.
Do mąki dodać masę jajeczną, wyrośnięte drożdże, szczyptę soli, masło (partiami), aromat, ewentualnie rodzynki, skórkę kandyzowaną itp. Zagnieść wszystko. Ewentualnie dolać trochę mleka. Gdyby ciasto wydawało się zbyt sztywne najlepiej nalać na dłoń trochę oleju i wrobić go do ciasta. Oleju można dodawać dopóty, dopóki ciasto nie uzyska właściwej konsystencji pod ręką w trakcie zagniatania.
Po połączeniu się składników ciasto wyrzucić z miski. 
Rozpłaszczyć na płaski placek, przeciągać kolejno brzegi w stronę środka, ugniatać, zwijać, przeciągać itd. Ciasto wyraźnie staje się sprężyste, elastyczne, nie lepi się do blatu. Podwinąć rogi placka pod spód i odłożyć w misce do wyrastania. Ciasto ma podwoić objętość. 
Następnie znów zagnieść ciasto i rozłożyć je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia . Można też podzielić je do dwóch prostokątnych foremek (jak na chleb, tylko większe), wysmarowanych masłem. Każdy brzeg ciasta podwijamy pod spód wkładamy do foremki sklejeniem na dół.  
Najprostsze wykończenie to posmarowanie powierzchni ciasta jajkiem roztrzepanym z odrobiną mleka.
Ciasto powinno ponownie trochę wyrosnąć. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika.

Pieczenie: 170-180 stopni C przez 40-60 minut. Jeśli ciasto pali się od góry, najlepiej zostawić tylko dolną grzałkę, za to nieznacznie zwiększyć temperaturę. Czas pieczenia wydłuża się, gdy ciasto jest obłożone owocami. 

Obłożenie (opcjonalnie, przykładowe):
1) Kruszonka to mieszanka cukru (cukru pudru) miękkiego masła i mąki. Trochę wszystkiego, tak by masa się tylko lekko kleiła, ale dawała się rozetrzeć w dłoniach. Można dodać cynamon. 
2) Pokrojone drobno jabłka, wiśnie, rabarbar, owoce z syropu itp. 
3) Mus owocowy, na przykład pomarańczowy z jabłkami i imbirem + kruszonka.
4) Masa makowa z bakaliami.
5) Masa serowa jak do sernika.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz