Przypadkowo znalazłam się na blogu wegetarianki, a tam codziennie ciecierzyca, ciecierzyca, ciecierzyca. Autorka miała mnóstwo pomysłów jak tę ciecierzycę zastosować. Gotowała zupę, gulasz, robiła pastę do chleba, farsz do pierogów, kotleciki. Różnica dotyczyła konsystencji i doboru składników. Bardzo lubię ciecierzycę, choć jem ją raczej rzadko. To doskonałe źródło białka. Postanowiłam i ja zrobić moje ulubione danie jednogarnkowe. Wyszło osiem porcji z samych warzyw i ciecierzycy, liczę po po 50 g suchej ciecierzycy jako zamiennik mięsa. Dodatek mięsa to kolejne porcje, u mnie przynajmniej dwie. Mam więc na pięć dni obiad dla dwóch osób. Wystarczy odgrzać i posiłek gotowy, ja część zamrożę.
Wrzucam do garnka co się da, przede wszystkim warzywa i przyprawy. Dodatek mięsa nie jest konieczny. Ciecierzycę trzeba namoczyć wieczorem poprzedniego dnia. Poniżej składniki dania. Wyróżniłam kursywą to, czego tym razem nie wykorzystałam.
Składniki do wyboru:
1 opakowanie ciecierzycy (400 g)
2 papryki czerwone
4 pietruszki + natka
4 marchewki
seler kawałek
4 ziemniaki
4 cebule, duże
4 ząbki czosnku, duże
4 ogórki kiszone, małe
½ dyni polskiej lub innej
fasola szparagowa
pieczarki
awokado
szpinak
imbir korzeń, kawałek
pomidory z puszki / koncentrat pomidorowy
sok z ½ cytryny
mięso – mielone lub pokrojone w kostkę
mleko kokosowe
olej do smażenia
ryż, kasza
oraz (też do wyboru):
pieprz, pieprz ziołowy, kolendra suszona, gałka muszkatołowa, cynamon, kostki rosołowe (bulion), liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, papryka wędzona ostra i słodka, kminek, kumin, curry, olej z pestek dyni, masło orzechowe, sos sojowy, tofu, kardamon, płatki owsiane (ewentualnie do kotletów).
Wykonanie:
Namoczoną ciecierzycę ugotować (60-90 minut), wodę wylać.
Oczyścić dynię, pokroić ją w grubą kostkę. Blachę posmarować olejem, wyłożyć pokrojoną dynię. Zapiec w piekarniku (180°C / 40 minut). Pod koniec pieczenia posypać solą, cynamonem i brązowym cukrem. Dynia robi się bardzo miękka.
Warzywa oczyścić, pokroić w kostkę, krążki, piórka itd. Przesmażyć trochę na oleju. Pod koniec smażenia wlać bulion (ok. 2 szklanki). Można zrezygnować ze smażenia i tylko lekko obgotować.
Imbir pokroić w drobną kosteczkę. Przesmażyć razem z pokrojonym lub zmiażdżonym czosnkiem.
Wszystkie składniki przekładamy do większego garnka. Dodajemy pokrojone ogórki kiszone, przyprawy, pomidory z puszki, sok z połowy cytryny. Miałam około 300 g mielonej wieprzowiny. Przesmażoną również dodałam do potrawy.
Pasta wymaga odparowania płynów i zmiksowania wszystkiego. Pastę można zrobić z kilku wybranych składników, jednak podstawą jest ciecierzyca.
Do zupy dolejemy więcej bulionu, mleka kokosowego lub śmietany. Z ciecierzycy wychodzi bardzo smaczna... grochówka. Chodzi oczywiście o sposób przyrządzenia. Ziarna się nie rozpadają, nie ma tego charakterystycznego zamulenia przy dnie garnka. Polecam, bo ktoś kto nie wie, nie zauważy różnicy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz