niedziela, 29 września 2019

Mięso od kości w sosie paprykowym

Tego typu przetwory są bardzo smacznym i tanim dodatkiem do chleba, do kasz, makaronu, ziemniaków, klusek, do bigosu, do dań jednogarnkowych, itp. Kości kosztują dosłownie parę groszy (około 3,0 zł za kilogram),  warto więc coś z nich przyrządzić. Słoiczki pasteryzuję, w każdej chwili są gotowe do podania.  

Kości wieprzowe obsypać przyprawami (sól, pieprz mielony, papryka czerwona słodka, papryki ostre), dodać ziele angielskie, liście laurowe, skropić obficie olejem rzepakowym. Przez godzinę piec w temperaturze 150-160 stopni Celsjusza. Po tym czasie dodać pokrojone warzywa (marchew, pietruszka, cebula, por, seler naciowy), skropić wszystko czerwonym winem. Zapiekamy kolejne 2-3 godziny, aż mięso zmięknie i da się obrać. W razie potrzeby po drodze dolewamy jeszcze wina i szklankę rosołu lub jakiegoś innego wywaru.  

W zasadzie wszystko jest już gotowe, ale można oddzielnie przygotować sos ze świeżej papryki czerwonej, papryki mielonej i papryczek chili peperoncini. Wtedy innych płynów już nie dodajemy, by masa nie była zbyt rzadka. Paprykę świeżą przekroić, usunąć tylko ogonki, pokroić na mniejsze kawałki. Skropić obficie olejem i smażyć, aż się wszystko zacznie rozpadać. Dodać papryczki chili, dużo mielonej papryki słodkiej i ewentualnie jeszcze trochę ostrej, sól, pieprz, trochę cukru. Na koniec sos zblendować. 

Tym sosem zalać mięso. Wymieszać wszystko, doprawić jeśli to konieczne. Gorące przekładać do słoiczków i pasteryzować. W moim szybkowarze (0,55 bara) wekowałam półlitrowe słoiki dwa razy po 30 minut w odstępie 24 godzin. 


Orientacyjne ilości składników: 

3 kg kości wieprzowych (od schabu i karku)
1 kg marchewki 
4-5 korzeni pietruszki (większe)
2-3 łodygi selera naciowego 
2-4 cebule 
por – liście i biała część (po kawałku) 
sól, pieprz, cukier
ziele angielskie, liście laurowe
papryka mielona ostra (trochę)
papryka mielona słodka (dużo) 
4 papryki świeże (około 1 kg) – wyrzucamy tylko ogonki 
3-4 papryczki chili peperoncini (bardzo ostre)
wino czerwone (opcjonalnie, u nas domowe słodkie)
olej rzepakowy, szklanka wywaru mięsnego lub warzywnego (opcjonalnie)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz