Wyśmienity smak w znacznym stopniu zależy od wypełnienia, czyli od tego, co damy do środka. Do mięs stosuję wymienioną niżej musztardę, ta mi odpowiada, moim zdaniem jest najlepsza. Sos wychodzi rewelacyjny. Boczek miałam domowy, wędzony przez męża (w garnku), ogórki też swoje. Roladę można podać z ziemniakami, nam najbardziej smakuje z kluskami śląskimi. Do tego surówka z białej kapusty, kapusta zasmażana, kapusta z boczkiem i cebulką (rewelacja!), buraczki w wersji słodko-kwaśnej, mizeria - co kto lubi. Świetnie komponuje się tu zupa cebulowa, u nas bez grzanek, za to z parmezanem i z dodatkiem cydru. Resztę zupy wymieszałam z serwatczanką, która została mi z poprzedniego dnia. Połączenie okazuje się wyjątkowo smakowite, wszystko do siebie pasuje. Taką kombinowaną zupkę podam jutro. Nic się nie zmarnuje. Roladę robi się identycznie jak typowe rolady śląskie. Tylko, że zamiast wielu kawałków mięsa do faszerowania i zawijania nitką, mamy jeden dłuższy rulon. Z podanej ilości upieczonego schabu otrzymamy 10-12 porcji (plastrów).
Składniki:
1200-1300 schabu bez kości (dowolny kawałek)
musztarda (np. delikatesowa SAREPSKA, firmy Roleski), sól, pieprz czarny mielony
1 cebula, pokrojona w drobną kostkę
boczek wędzony, pokrojony w cienkie plastry
3 ogórki kiszone, pokrojone wzdłuż na 4 części
olej rzepakowy do smażenia i pieczenia
mąka i śmietana do zagęszczenia sosu
dodatkowo:
sznurek do związania rolady, szpilki do spięcia końcówek
Wykonanie:
1. Schab tniemy tak, by powstał duży, niezbyt gruby, prostokątny płat. Wzdłuż całego kawałka robimy pierwsze, niezbyt głębokie nacięcie i jakby rozwijając rulon, odcinamy kolejne fragmenty płata. Staramy się utrzymać w miarę jednakową grubość.
2. Płat rozłożyć dłuższym bokiem do siebie, lekko pobić tłuczkiem do mięsa.
3. Posolić, oprószyć pieprzem, posmarować musztardą. Nie smarować końcówki płata, jakieś 2-3 cm z prawej strony. W tę stronę płat będzie zwijany.
4. Rozsypać na całej powierzchni pokrojoną drobno cebulę. Nie nakładać cebuli na lewy i prawy brzeg, ponieważ wypadnie podczas zwijania.
5. Zaczynając od lewej strony w poprzek płata rozłożyć plasterki boczku (jeden obok drugiego), mniej więcej co 5-7 cm układamy ogórki (też w poprzek). Zamiast boczku mogą być słupki kiełbasy. Dodatki nie powinny tworzyć zbyt wysokich zgrubień, będzie się źle zwijało.
6. Zwijamy płat zaczynając od lewej strony. Powstały rulon najlepiej związać sznurkiem / mocną nitką. Boki rolady spiąć szpikulcami do pieczenia mięsa. W trakcie zwijania płat można oczywiście obrócić tak, by było wygodnie go trzymać.
7. Na dużej patelni lub w dużym rondlu rozgrzać olej. Włożyć roladę i obsmażyć ją dobrze z każdej strony.
8. Zrumienioną roladę przełożyć do brytfanki, wlać olej pozostały ze smażenia. Skropić mięso dodatkowo olejem. Nałożyć na brytfankę pokrywkę.
9. Wstawić do zimnego piekarnika, na środkowy poziom. Zapiekać 90 minut w temperaturze 180° C, z termoobiegiem. Po godzinie sprawdzić mięso i dolać odrobinę wody (ewentualnie cydru, czerwonego wina itp.).
10. Upieczone mięso wyjąć na talerz. Najlepiej schłodzić, wtedy kroi się bez problemu nawet po podgrzaniu w mikrofalówce.
11. Sos zagęścić mąką zmieszaną ze śmietaną, krótko zagotować.
12. Podawać roladę pokrojoną w plastry.
Tym razem rolada była duża, wystarczy nam po pół plastra. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz