poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Chleb mieszany z żurawiną i śliwkami

To był przypadkowy wypiek. Zostało mi trochę ciasta chlebowego, za mało na kolejny bochenek, za dużo na zostawienie do następnego pieczenia. Dorzuciłam więc do tej resztki sporą garść suszonej żurawiny i jeszcze kolejną garść wędzonych śliwek. Nie kroiłam ich i dobrze się stało, bo efekt jest wspaniały. Chleb jest raczej słodki. Smakuje wyjątkowo z domowym serem korycińskim. Także z domowymi wędlinami jest bardzo smaczny. Podaję ilość składników na 3 średnie foremki i jedną malutką. Owoce można dodać do całości ciasta i upiec z nimi wszystkie bochenki, zwiększamy po prostu ilość żurawiny i śliwek.

Składniki:
1300 g mąki pszennej typ 650
120 g mąki żytniej typ 720
250 g rzadszego zakwasu żytniego, razowego, z mąki typ 2000
1,5 opakowania drożdży suszonych (około 10 g)
1,5 łyżki soli (płaska)
1 l wody gazowanej (nawet więcej)
sezam do posypania bochenków bez owoców
żurawina kandyzowana (moja była lekko przesuszona)
śliwki wędzone (dobrej jakości, miękkie, bez pestek)

Połączyć wszystkie składniki, poza owocami. Stopniowo dolewać wodę. Tyle, by ciasto nie było zbyt gęste. Wymieszać dużą łyżką, następnie maszyną do wyrabiania ciasta drożdżowego (haki). Najlepiej drewnianą łopatką popychać ciasto od dna w trakcie obracania się misy urządzenia. Nie mieszać zbyt długo.

Przykryć miskę folią i odstawić na 1,5 godziny do wyrastania. W tym czasie foremki wysmarować olejem i oprószyć mąką (dno i boki).

Wyrośnięte ciasto przełożyć do foremek, zostawiając jego część na kolejny mały bochenek. Do tej porcji dodać żurawinę i śliwki, wierzch bochenka lekko oprószyć mąką. Pozostałe posypać sezamem. 

Na foremki ustawione blisko siebie nałożyć na przykład ruszt do pieczenia, nakryć całość ścierką kuchenną (czystą) i odstawić do wyrastania na 40 minut. Po tym czasie foremki wstawić do nagrzanego piekarnika.

Pieczenie: 10 minut w temperaturze 220° C i 40 minut w temperaturze 200° C. Jeśli któryś bochenek nie chce wyjść z foremki, należy go dopiec jeszcze 5-7 minut. Chleby popukane od spodu powinny wydawać głuchy dźwięk.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz