środa, 29 marca 2023

Indyjski ser paneer

To chyba najłatwiejszy do zrobienia ser na świecie. Nie jest kwaśny, to nie twaróg, dostrzegam w nim trochę podobieństwa do sera halloumi. Z podanej ilości mleka otrzymałam 300 g sera (po prasowaniu). Do mleka kupionego w sklepie zawsze dodaję chlorek wapnia w ilości zalecanej przez producenta. Nie jest to konieczne, ale parametry mleka są dzięki temu lepsze.

Składniki:
2 l mleka świeżego pełnotłustego, 6 łyżek soku wyciśniętego z cytryny, opcjonalnie chlorek wapnia.

Wykonanie:

Do zimnego mleka dodać chlorek wapnia rozprowadzony przegotowaną i wystudzoną wodą. Wymieszać.

Mleko zagotować (do chwili, gdy zaczyna się w garnku podnosić).

Wlać sok wyciśnięty z cytryny. Mieszać delikatnie. Pod wpływem kwasu mleko się ścina, tworzą się bryłki skrzepu, to nasz ser.

Mieszać powoli jeszcze jakiś czas, by z mleka wytrąciło się jak najwięcej białek. Im bardziej czysty / przezroczysty płyn, tym lepiej, ale nie da się uzyskać zupełnie czystej serwatki. 

Następnie zostawić w spokoju, aż skrzep opadnie na dno.

Przelać wszystko do sita wyłożonego gazą lub chustą serowarską. Zebrać rogi, zawiesić tobołek na 2-3 godziny do odcieknięcia (można skręcać i lekko uciskać). Ja przełożyłam następnie skrzep do trzech małych foremek, włożyłam do nich takie same, ale puste foremki i na nie nałożyłam obciążenie 3 kg. Prasowałam 3 godziny. Nie trzeba się aż tak z tym prasowaniem bawić, wystarczy zawinąć ser w gazę, uformować w dowolny sposób, obciążyć słoikiem z wodą i czekać aż płyn się odsączy. Można też ser ściskać dodatkowo pomiędzy dwoma deseczkami, płaskimi talerzami itp.

Po odcieknięciu serwatki (płynu) ser przełożyć do lodówki lub od razu wykorzystać. Ser można kroić i jeść na słodko, np. z miodem czy z rodzynkami. Można go też włożyć na krótko do solanki (po 1 godzinie z każdej strony) lub solić z ręki podczas przekładania do sita czy foremki, dodając także ulubione zioła. Wspaniały będzie zamarynowany w przyprawach (na przykład z kuchni indyjskiej), nadaje się do smażenia na maśle, oleju. Jest doskonałym źródłem białka w daniach warzywnych. 




Kostki 5 x 5 x 3,5 cm.
Każda waży około 100 g.

Ser z trzech litrów mleka butelkowanego.
Kostki ważą po około 90 g.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz