poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Chleb razowy 4 żytni na zakwasie

Chleb upieczony wyłącznie z mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000, bez dodatku drożdży. Ciasto powinno być gęste, byle składniki się połączyły. Sól rozpuszczoną w wodzie dodajemy dopiero w drugim etapie. Chleb nastawiamy późnym popołudniem i pieczemy koło południa następnego dnia (lub odwrotnie). Zakwas trzeba dokarmić minimum sześć godzin przed użyciem, musi być aktywny. Mój zakwas był gęsty, jak gęsta śmietana. Drugą część mąki żytniej razowej można zastąpić mąką pełnoziarnistą pszenną (typ 2000). Jak każdy razowiec tak i ten chleb najsmaczniejszy jest po wystudzeniu, warto z krojeniem poczekać do kolejnego dnia. 

Wieczorem:

400 g zakwasu żytniego razowego (z mąki żytniej pełnoziarnistej typ 2000)
350 g suchej mąki żytniej razowej typ 2000 (pełnoziarnista)
1 szklanka wody (wlewać partiami)

Wymieszać razem składniki, nakryć miskę folią, zostawić na kuchennym blacie do rana.

Rano dodać:

300 g suchej mąki żytniej razowej, typ 2000 (jak poprzednio)
4 łyżki płatków owsianych górskich (nie błyskawicznych)
Rozpuścić 1 łyżkę soli (z lekkim czubkiem) w ¾ szklanki wody i dolać roztwór do ciasta.

Wymieszać całość, w masie nie powinno być suchej mąki. W razie potrzeby dolać odrobinę wody. Nakryć folią spożywczą i zostawić na 3-4 godziny.

Po tym czasie większą foremkę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej ciasto, wyrównać jego powierzchnię mokrą dłonią, oprószyć mąką pszenną i wstawić do nagrzanego piekarnika. 

Piec 10 minut w temperaturze 220° C, następnie 50 minut w temperaturze 200° C.

Po upieczeniu popukać chleb od spodu, dźwięk powinien być głuchy, inaczej dopiec 10 minut. Zdjąć papier i wystudzić bochenek. Właściwy smak i strukturę chleb będzie miał dopiero następnego dnia. Kroi się go bez problemów, miękisz nie maże noża. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz