Stan naszej służby zdrowia budzi wiele zastrzeżeń. Jak jest źle, dowiadujemy się najczęściej, gdy sami potrzebujemy pomocy. Niedawno zapisałam się do kolejki na zabieg refundowany przez NFZ, termin realizacji 2034 r. Czy to jest normalne? Koszt prywatnych zabiegów jest bardzo wysoki, przekracza możliwości przeciętnego obywatela. Same badania także do tanich nie należą, podobnie prywatne wizyty u specjalistów. I tak się zastanawiam, po co całe dorosłe życie opłacamy składkę zdrowotną? Po co płacimy podatki, te jawne i te ukryte? Może byłoby uczciwiej, gdyby państwo zwracało poniesione przez nas koszty leczenia?
Gonartroza, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego, może dotknąć zarówno osób starszych, jak i młodych. Występują tu zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej, uszkodzenia błony maziowej, wewnątrz stawu stwierdza się zwiększoną ilość płynu. Przyczyny choroby nie zawsze są uchwytne, ale najczęściej wskazuje się na urazy, otyłość, predyspozycje genetyczne, przedwczesne zużycie poprzez pracę w wymuszonej pozycji. Początkowe stadia niekiedy są bezobjawowe, z czasem pojawia się silny ból, ograniczenie zakresu ruchomości, obrzęk, trudności z chodzeniem po schodach, trzeszczenia, przeskakiwania i chrobotania w stawie podczas ruchu, blokowanie się stawu i osłabienie siły mięśni kolan.
Skuteczne leczenie zachowawcze należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Bo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe mogą już nie pozwalać na jakiekolwiek działania, poza całkowitą wymianą stawu. Jednak ta nowa, sztuczna struktura nigdy nie będzie taka, jak staw naturalny. Przy odrobinie szczęścia da się może wcześniej wykonać artroskopię, częściową naprawę uszkodzeń.
Ruch odgrywa istotną rolę w zapobieganiu chorobie, pomaga obniżyć nadmierną masę ciała, to też sposób na samodzielne podleczenie się, gdy już się pojawią problemy. Zalecane są na przykład nordic walking czy spokojna jazda na rowerze po równym terenie. Na początek ulgę przyniosą też ortopedyczne wkładki do butów, które powinno się mieć w każdym typie obuwia, także w domowych kapciach. W razie potrzeby można stosować na bolące stawy okłady, maści, żele itp. Na obrzęki i stan zapalny ludowe przekazy sugerują okłady z liści kapusty. Należy je lekko rozbić tłuczkiem, nałożyć na bolące kolano i pozostawić na jakiś czas. W redukcji dolegliwości bólowych może pomóc fizjoterapia.
Czego nie robić, gdy kolana niedomagają, czy są jakieś ograniczenia? Zdaniem ortopedy można robić wszystko, oczywiście bez szaleństw. I to jest pocieszające, chociaż istnieje ryzyko pogłębienia uszkodzeń w trakcie forsowniejszych aktywności. Wspomniany rower może zaszkodzić, jeśli przesadzimy, jeśli obciążenia będą zbyt duże.
Źródło:
doz.pl – tam „Gonartroza. Przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zwyrodnienie stawu kolanowego.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz