sobota, 20 lipca 2024

Chleb razowy 7 żytni z mąką orkiszową

Mąka żytnia jest bardzo zdrowa. Zawiera dużo błonnika, witamin z grupy B, minerałów takich jak żelazo, fosfor, mangan, potas, wapń, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Mąka żytnia razowa zawdzięcza nazwę jednokrotnemu zmieleniu pełnego ziarna, zawiera więcej wartości odżywczych niż mąka jasna. Wypieki z takiej mąki bardzo dobrze wpływają na układ pokarmowy – regulują perystaltykę jelit oraz metabolizm, jedząc je szybciej i na dłużej odczuwa się sytość (dostarczają energii na dłuższy czas), są zalecane osobom zagrożonym cukrzycą, z wysokim poziomem cholesterolu, z wysokim ryzykiem chorób serca. Chleb z mąki żytniej razowej można piec z dodatkiem innych mąk – na przykład żytniej jasnej, pszennej, pszennej pełnoziarnistej, orkiszowej różnego typu. Dzisiaj użyłam mąkę orkiszową firmy Melvit (czarna torebka), ale nie znalazłam na opakowaniu informacji, jaka to dokładnie mąka. Ma jasnoróżową barwę. W 100 g zawiera 6 g błonnika i dostarcza 322 kcal. Dla porównania mąka orkiszowa typ 630 produkowana przez Gdańskie Młyny ma błonnika 3,6 g, dostarcza 343 kcal. Zależało mi na uzyskaniu trochę lżejszego ciasta i to się udało. Z podanych ilości składników upiekłam dwa niskie chlebki, wystarczy im godzina w piekarniku. 

Jeśli chodzi o zakwas - wiele osób widząc go w przepisie, od razu rezygnuje. Szkoda, bo zrobić zakwas to tak prosta czynność, że chyba prostszej nie ma. Miesza się tylko mąkę z wodą i czeka aż mieszanka będzie miała kwaśny smak i zapach. Trzeba przez kilka dni tej mąki trochę dosypywać, by się zakwas nie zepsuł, by ciągle był aktywny, ale to wszystko. Chyba, że komuś przeszkadza stojący w kuchni słoik z dziwnie pachnącą zawartością. Na to już nie ma rady. 

Składniki:

550 g mąka żytnia razowa / pełnoziarnista typ 2000
100 g mąka orkiszowa
1 łyżka soli
250 g zakwasu żytniego razowego
3 łyżki płatków owsianych
¾ l wody

Wykonanie:

Wymieszać składniki. Dolać partiami tylko tyle wody, by dało się dobrze wmieszać suchą mąkę. Odstawić pod przykryciem (folia) na 4 godziny.

Następnie przełożyć do foremek wysmarowanych olejem i oprószonych mocno mąką pszenną. Nakryć foremki folią lub ścierką. Ponownie odstawić do wyrastania na 4-5 godzin. Ciasto niewiele przyrasta.

Piec 1 godzinę w temperaturze 210° C. Po wyjęciu z pieca popukać bochenki od spodu, dźwięk powinien być głuchy. Jeśli tak nie jest, dopiec chleb kilka minut.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz