Podpiwek to mieszanka do domowego przygotowywania napoju przypominającego ciemne piwo, można ją kupić w sklepach. W jej składzie znajdują się: burak cukrowy, jęczmień, cykoria – prażone, cukier, regulator kwasowości, difosforany, kwas cytrynowy. Żaden składnik nie jest szkodliwy dla zdrowia.
Podpiwek świetnie gasi pragnienie, szczególnie schłodzony w lodówce. Ma słodki smak, z lekką goryczką, zawiera śladowe ilości alkoholu (około 0,5 %). Robię podpiwek trochę inaczej niż podano na opakowaniu tego produktu, używam mniejszej ilości wody i więcej drożdży. Uważam, że dzięki temu smak napoju bardziej przypomina ciemne piwo. Podana niżej ilość drożdży jest wystarczająca, nie powoduje natychmiastowej czy burzliwej fermentacji, napój jest lekko gazowany.
W butli fermentacyjnej (zdjęcie poniżej) robiłam kolejne domowe piwko. Tym razem drożdży wzięłam dokładnie 15,65 g, tak się ukroiło. Oprócz cukru dolałam jeszcze trochę miodu, jakieś 3-4 łyżki. A także resztki zaparzonej wcześniej kawy zbożowej, tej z dodatkiem kawy prawdziwej, może było tego pół filiżanki. W drugim dniu napój w zasadzie już nadawał się do picia (upały), miał idealnie słodko - goryczkowy smak, był lekko gazowany. W trzecim dniu napój był już wyraźnie mniej słodki, od razu schowaliśmy go do lodówki, by spowolnić pracę drożdży. Super sprawa z tym podpiwkiem.
Składniki:
5 l wody
1 opakowanie podpiwka
12-15 g drożdży, świeżych
300 g cukru
Wykonanie:
Zawartość opakowania wsypać do 5 l wrzącej wody, gotować 10 minut.
Przecedzić przez gęste sito i ostudzić do 40° C.
Odlać ½ szklanki płynu i rozmieszać w nim świeże drożdże, następnie wlać je do podpiwka.
Dodać 300 g cukru. Wymieszać i rozlać do szklanych pojemników, do ¾ ich wysokości, gdyż fermentujący napój może silnie gazować.
Odstawić na 2-3 dni, po tym czasie przechowywać w lodówce.
Butla o pojemności 5 l . |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz