Chciałam do razowca dodać melasę, niestety nie znalazłam jej w okolicznych sklepach. Zrobiłam coś w zamian. Melasa buraczana to syrop, odpad w procesie produkcji cukru. Zawiera bardzo dużo wartościowych składników, ma szerokie zastosowanie między innymi w kuchni. Jest ciemna, gęsta, lekko słodka, o posmaku karmelu. Nie da się jej zrobić samemu, ale można w domu przygotować sok z buraków i zagęścić go poprzez zredukowanie ilości płynu. Taki sok dodaje się do ciemnego ciasta chlebowego, do pierników i innych wypieków, do sosów, dań jednogarnkowych, zup, do marynat do grillowania, także do różnych soków owocowych, do naleśników, herbaty, do lodów i innych deserów. Jeszcze tego wszystkiego nie próbowałam, nie wiem więc jakie są efekty. Po otwarciu melasę należy spożyć w ciągu kilku dni. Nasz domowy sok też nie nadaje się do długiego przechowywania, dlatego najlepiej nalać go do malutkich słoiczków, na przykład po musztardzie i zawekować pod kocykiem. Nie wyrzucamy startych i obgotowanych buraków, po doprawieniu będą idealnym dodatkiem do obiadu. Słoiki pasteryzujemy, jeśli nie chcemy buraków zjeść w najbliższym czasie. Tu nic się nie marnuje.
Składniki:
1,6 kg buraków (8-10 szt.)
miód, sól, ocet, kminek
Wykonanie:
Buraki umyć, obciąć zgrubiałe końce, razem ze skórką zetrzeć na grubych oczkach tarki (jeśli skórka jest jędrna, gładka).
Przełożyć do dużego garnka i nalać wody do 1/3 wysokości warzyw.
Doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przynajmniej 1,5 godziny na małym ogniu. Niektórzy gotują wszystko aż do uzyskania odpowiednio zagęszczonego soku.
Następnie zlać płyn i dalej go ogrzewać, jeśli jeszcze jest zbyt rzadki. Na tym etapie można już dodać trochę miodu i szczyptę soli. Te dodatki nie są konieczne, można z nich zrezygnować. Redukować sok do takiej gęstości, jaką chcemy otrzymać. Trochę to trwa. Mój sok nie nadaje się do smarowania, ale jest gęsty. Po przelaniu gorącego soku do słoiczków resztki na dnie garnka natychmiast zastygały szklistą warstwą.
A do buraków dodajemy cukier, trochę kminku (opcjonalnie), soli i octu. Wszystko do smaku, czyli według własnych upodobań. Dzięki zakwaszeniu buraki zachowują ładny, żywy kolor. Wymieszać dokładnie, przełożyć do słoików uciskając ile się da. Słoiki zakręcić i pasteryzować 10 minut.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz